Zašto je san ključan za vaše zdravlje i kako rešiti probleme sa snom

Bottom Shape
Article Image

San je ključan za opšte zdravlje i dobrobit. Bez dovoljno sna, naše telo i um ne mogu pravilno funkcionisati, što može dovesti do niza zdravstvenih problema. Tokom spavanja, telo se regeneriše, mozak se odmara i priprema za novi dan. San utiče na sve aspekte našeg života, uključujući raspoloženje, energiju, produktivnost i sposobnost donošenja odluka.


Važnost sna za opšte zdravlje

  • Regeneracija tela: Tokom spavanja, telo prolazi kroz procese obnove i popravke. Hormoni rasta se luče, što pomaže u regeneraciji tkiva i mišića.
  • Imunološki sistem: Dobar san jača imunološki sistem, pomažući telu da se bori protiv infekcija i bolesti.
  • Mentalno zdravlje: Nedostatak sna može dovesti do anksioznosti, depresije i drugih mentalnih problema. Kvalitetan san je ključan za održavanje emocionalne stabilnosti.
  • Kognitivne funkcije: San igra vitalnu ulogu u procesima učenja i memorije. Tokom REM (Rapid Eye Movement) faze sna, mozak obrađuje informacije i konsoliduje uspomene.
  • Hormonska ravnoteža: Tokom različitih faza sna, telo reguliše proizvodnju hormona, uključujući kortizol (hormon stresa) i insulin, što utiče na metabolizam i apetit.


Faze sna

San se sastoji od nekoliko faza, uključujući NREM (Non-Rapid Eye Movement) i REM faze.

  • NREM faza: NREM faza sna obično nastupa odmah nakon što zaspite i traje oko 75-80% ukupnog vremena spavanja. Karakteriše je sporiji moždani talasi i dublji san. Ova faza je ključna za fizičku obnovu i regeneraciju. NREM faza se sastoji od četiri stadijuma, od kojih je četvrti najdublji i najvažniji za oporavak tela.
  • REM faza: REM faza sna, koja je povezana sa živopisnim snovima i visokom aktivnošću mozga, obično se javlja oko 90 minuta nakon što zaspite i ponavlja se nekoliko puta tokom noći. REM faza čini oko 20-25% ukupnog vremena spavanja i ključna je za kognitivne funkcije i emocionalnu stabilnost.



Kada je najbolje otići na spavanje?

Optimalno vreme za odlazak na spavanje varira od osobe do osobe, ali generalno se preporučuje da se ide na spavanje između 22:00 i 23:00 sata. U ovom periodu telo se najbolje priprema za ulazak u dublje faze sna, koje su najvažnije za fizičku i mentalnu regeneraciju. Hormon melatonin, koji pomaže u regulaciji ciklusa spavanja, počinje da se luči u večernjim satima, što nas prirodno priprema za san.



Saveti za poboljšanje kvaliteta sna

Evo nekoliko smernica koje mogu pomoći osobama sa problemima sa spavanjem:


Šta treba raditi:

  • Održavajte redovno vreme odlaska na spavanje i buđenja: Svakog dana idite na spavanje i budite se u isto vreme. Spavajte dosledan broj sati, ali ne previše. Preterano dugi periodi sna često rezultiraju fragmentiranim i plitkim snom.
  • Kreirajte udobno mesto za spavanje: Napravite tiho, čisto i tamno okruženje za spavanje. Vaš krevet i temperatura spavaće sobe treba da budu udobni.
  • Uspostavite redovan obrazac opuštajućih aktivnosti: Pre spavanja, bavite se opuštajućim aktivnostima, kao što je čitanje, 10 minuta do sat vremena.
  • Koristite krevet samo za spavanje ili opuštanje: Na primer, nemojte donositi laptop u krevet kako biste završili važan zadatak pre nego što pokušate da zaspite.
  • Redovno vežbajte: Vežbanje je korisno, ali ne neposredno pre odlaska na spavanje.


Šta ne treba raditi:

  • Nemojte dremati tokom dana ili večeri: Dremke tokom dana mogu poremetiti noćni san.
  • Nemojte jesti teške obroke ili piti velike količine tečnosti pre odlaska na spavanje: Ako ste gladni, lagani obrok ili čaša mleka mogu vam pomoći da zaspite.
  • Nemojte piti kofein uveče: Kofein može ometati san.
  • Nemojte pušiti: Hronična upotreba duvana remeti san.
  • Nemojte se baviti intenzivnim mislima ili osećanjima pre odlaska na spavanje: Stres i anksioznost mogu otežati uspavljivanje.
  • Nemojte ležati budni u krevetu dugo vremena: Ako ne zaspite u roku od 20 do 30 minuta, ustanite i čitajte ili gledajte TV dok ne osetite pospanost.
  • Nemojte se oslanjati na pilule za spavanje za dugotrajnu upotrebu: Dugoročna upotreba je neefikasna za većinu insomničara.
  • Nemojte koristiti alkohol kako biste lakše zaspali: Alkohol može uzrokovati fragmentiran san, izazivajući buđenje tokom noći.


Medicinski specijalisti su pregledali ove informacije. One su namenjene samo za edukativne svrhe i nisu zamena za savete vašeg lekara ili drugog zdravstvenog pružaoca usluga. Podstičemo vas da razgovarate o svim pitanjima ili brigama koje imate sa svojim lekarom.

Alati

Bottom Shape

Pružamo vam sveobuhvatne alate za održavanje zdravog načina života, od praćenja nutritivnih vrednosti do analize vašeg BMI i informacija o aditivima u hrani.

ZdravaIshrana.rs

Preuzmite našu aplikaciju za mobilne uređaje potpuno besplatno!

Bottom Shape

Naša aplikacija vam pruža pristup korisnim alatima, inspirativnim člancima i stručnim savetima koji će vam pomoći da unapredite ishranu. Pridružite se našem putovanju ka zdravijem načinu života!

Zdrava Ishrana Aplikacija

Novosti

Bottom Shape

Ostanite informisani o najnovijim trendovima, istraživanjima i savetima iz sveta ishrane.
Otkrijte kako pravilna ishrana može unaprediti vaše zdravlje, energiju i celokupan kvalitet života.

Biftek sa povrćem u tiganju – brzo, zdravo i niskokalorično
Pečena pileća krilca sa kuskusom
Visokoproteinski čokoladni mus
Ćufte od sočiva bez jaja
Preuzmite novu verziju Zdrava Ishrana aplikacije

Preuzmite novu verziju Zdrava Ishrana aplikacije

Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da je naša mobilna aplikacija Zdrava...

Opširnije
15 Zdravih Namirnica koje će Olakšati Vaše Planiranje Obroka

15 Zdravih Namirnica koje će Olakšati Vaše Planiranje Obroka

Planiranje obroka unapred može vam pomoći da se hranite zdravije,...

Opširnije
Kako se na zdrav način ugojiti i povećati mišićnu masu bez nakupljanja sala

Kako se na zdrav način ugojiti i povećati mišićnu masu bez nakupljanja sala

Ugojiti se na zdrav način i povećati mišićnu masu, a...

Opširnije
Savršen vodič za dresinge: 10 ukusnih recepata sa kalorijama i preporukama za salate

Savršen vodič za dresinge: 10 ukusnih recepata sa kalorijama i preporukama za salate

Dresinzi su prava čarolija za salate – osim što podižu...

Opširnije

Pročitajte šta naši posetioci kažu o nama

Bottom Shape

Otkrijte iskustva i iskrene povratne informacije od ljudi koji su nam poverili svoj put ka zdravijem načinu ishrane.

Ovo je neverovatno...

Obožavam ovaj portal! Njihovi saveti o ishrani su neprocenjivi i kombinuju zdravlje sa praktičnošću. Toplo preporučujem svim ljubiteljima zdravog života!

Marija Jokić

Marija Jokić

Digital Marketing Specialist

Odlična fleksibilnost

Isprobao/Isprobala sam različite portale, ali ništa se ne može uporediti sa kvalitetom i korisnim informacijama koje nudi Zdrava Ishrana. Sada se uvek osećam informisano i sigurno u svojim odlukama o ishrani.

Jovana Sinđelić

Jovana Sinđelić

App Developer

Jednostavno i korisno!

Zdrava Ishrana nudi vrhunske savete o ishrani. Njihovi članci nisu samo pouzdani već i veoma informativni. Ne mogu zamisliti dan bez posete njihovom portalu!

Jelena Joksimović

Jelena Joksimović

Protocol

Mailing lista

Prijavite se na našu mailing listu i budite uvek unapred obavešteni o novostima iz oblasti zdrave ishrane.